LH Ovulációs Gyorsteszt Vizeletből

Az LH Ovulációs Gyorsteszt a peteérés kimutatására szolgál. A tüszőrepedés bekövetkezése előtt 24-48 órával a női szervezetben jelentősen megemelkedik az LH hormon szintje. Ez a hormon indítja be a tüszőrepedést és magát a peteérést. Az ovulációs teszt ezt a magas hormonszintet detektálja ezzel előre jelezve a várható peteérést.

A termék megvásárolható a dm, valamint a Rossmann üzleteiben

dm Rossmann

Az ovulációs teszt működése

Az LH ovulációs tesztek, ahogyan a nevük is elárulja, a luteinizáló hormon (röviden LH) a női szervezetben történő kimutatására, mennyiségének meghatározására szolgálnak. A menstruációs ciklus alapvetően két fázisra bontható. A luteális fázis közepén hirtelen megemelkedik mind az LH, mind pedig a FSH szintje a női szervezetben, mely a közelgő tűszőrepedés előjele. Az ovulációs tesztek ezen megemelkedett LH szintet jelzik, melyből lehet következteti arra, hogy mikor várható a peteérés.

Pozitív ovulációs teszt után mikor kell együtt lennie párjával?

A peteérést megelőző nagyjából 1-1,5 nappal szokott a legmagasabb lenni a LH szintje a szervezetben. Ha ekkor végzi el a tesztet, vagyis amikor szervezete LH szintje a legmagasabb, akkor a peteérés tesztcsík színe legalább olyan erős, ha nem erősebb, mint a kontroll csík árnyalata tesztpálcán, vagyis a következő 1-2 napban van a legnagyobb esélye a teherbeesésnek.

Ahhoz tehát, hogy a lehető legpontosabban meg tudjuk határozni a peteérés időpontját, a ciklus alatt többször is szükséges az ovulációs teszt használata. Ha az ovulációs teszt nem mutat peteérést a ciklus alatt, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen fontos megjegyezni, hogy a nőknek nem feltétlenül van peteérésük minden ciklusban, így ha ciklusa alatt többször is tesztelte magát, de minden alkalommal negatív eredményt kapott, akkor érdemes a tesztet a következő hónapban is többször elvégezni. A Whitelab LH ovulációs gyorstesztjében éppen ezért 5 db tesztpálca található, mellyel biztosított, hogy ciklusa alatt többször is tesztelhesse LH szintjét.

Forrás: YouTube - Család-barát: A normális havi ciklus jellemzői

Ovulációs teszt: este vagy reggel hatékonyabb elvégezni?

Mindenképpen késő délután vagy este végezzük el a tesztet, hiszen az LH napközben termelődik. Emellett szintén fontos, hogy a teszt elvégzése előtt néhány órával már csökkentsük le folyadékbevitelünket, hogy a vizelet a lehető legkoncentráltabb legyen. Az is előnyös lehet, ha ezen teszteket mindig a napnak ugyanazon szakaszában végezzük el, így hatékonyan tudjuk összehasonlítani az egyes napok tesztjeit, megvizsgálva azt, hogy a peteérés tesztcsík árnyalata, erőssége hogyan változik a napok során.

Az ovulációs teszt kimutatja a terhességet?

A válasz igen, egy LH ovulációs teszt képes lehet kimutatni a terhességet akár napokkal korábban, mint egy hCG terhességi teszt. Nyilván nem annyira pontos és megbízható ilyen célra, mint egy terhességi teszt, hiszen nem is ez a feladata. Az ilyen módon használt Ovulációs teszteket hívják egyébként jósteszteknek. Ha egy ovulációs tesztet terhességi tesztként szeretnénk használni, akkor fontos, hogy a tesztelést 8-9 nappal az ovuláció után kezdjük csak el, illetve hasonlóan a hCG terhességi tesztekhez reggel az első vizeletből
vegyük a mintát.

Tehát egy ovulációs teszt használata terhességi tesztként gyakorlatilag lehetséges, de sokkal előnyösebb, ha inkább direkt erre a célra készült hCG terhességi tesztet használunk a várandósság megállapítására.

Használat

Az ovulációs teszt alkalmazása

  • Először is várja meg, míg a tesztkészlet szobahőmérsékletű (15-30°C) nem lesz. Ezután vegye ki a tasakból a tesztpálcát és használja fel 1 órán belül.
  • Vegye le a tesztpálca végén található kupakot, majd tartsa a tesztpálcát nedvszívó végét lefelé fordítva a vizeletsugárba vagy merítse egy tiszta edénybe gyűjtött vizeletbe legalább 15 másodpercig. Fontos ügyelnie rá, hogy az eredmény jelző ablakra ne kerüljön a vizeletből.
  • Ezután helyezze vissza a kupakot, majd a tesztpálcát fektesse le egy vízszintes felületre az eredmény jelző ablakkal felfelé és indítsa el az időmérést.
  • Várjon, amíg a színes vonal(ak) meg nem jelennek. Az eredményt 3 perc elteltével olvassa le. Ha az eredmény nem jelenik meg, várjon még 1 percet. 10 perc után az eredmény már nem értelmezhető.

Ovulációs teszt eredmény

  • Ha tesztpálca eredményjelző ablakán megjelenik mind a két vonal (teszt és kontroll vonal is) és a teszt vonal azonos vagy sötétebb árnyalatú, mint a kontroll vonal, akkor a teszt pozitív, vagyis várhatóan 24-36 órán belül bekövetkezik a peteérés.
  • Ha teszt vonal (T) sokkal halványabb, mint a kontroll vonal (C), vagy szinte alig látszik, akkor a teszt negatív, vagyis a teszt nem mutatott ki „LH csúcsot”.
  • Abban az esetben, ha a kontroll vonal nem jelent meg a tesztpálca eredményjelző ablakán, akkor a teszt érvénytelennek számít. Ebben az esetben ismételje meg a tesztelést egy új teszttel.

Tekintse meg az LH ovulációs gyorsteszt pontos használati utasítását!